W jaki sposób księgować i wyceniać instrumenty finansowe
KLASYFIKACJA | Forwardy czy opcje walutowe to narzędzia pozwalające firmom zabezpieczyć się przed zmianą kursu walutowego. Ich ujęcie w księgach jest z reguły prostsze, niż wskazywałaby na to definicja i zasady funkcjonowania.
Rynek instrumentów finansowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Wzrasta również świadomość ich istnienia oraz potrzeba stosowania wśród przedsiębiorców, co wymusza edukację finansową, która jest niezbędna do podejmowania właściwych decyzji. Instrumenty finansowe mogą pomóc przedsiębiorcy na niepewnym i zmiennym rynku walutowym, ale mogą też zaszkodzić w sytuacji niewłaściwego ich stosowania. Decydując się na zakup lub sprzedaż instrumentów finansowych przedsiębiorcy muszą mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat ich funkcjonowania, doświadczenie oraz środki finansowe zabezpieczające taką transakcję. Dla służb finansowych przedsiębiorstwa, które decydują się na zabezpieczenie swojego ryzyka walutowego takimi transakcjami, wymogi są już mniejsze, chociaż cały czas wymagana jest wiedza oraz przynajmniej minimalna znajomość standardów krajowych czy międzynarodowych, które pomogą im ująć te zdarzenie gospodarcze w księgach.
Początki rynku instrumentów finansowych sięgają czasów starożytnej Grecji. Interesującą historię dotyczącą Talesa z Miletu – pierwszego na świecie nabywcy opcji – pominę z racji ograniczonych ram niniejszego opracowania. Instrumenty pochodne na szerszą skalę na rynkach finansowych pojawiły się w roku 1973. Wówczas też opracowano model wyceny opcji stosowany do dziś, zwany modelem Blacka-Scholesa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta